Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

1

L

(†) Tăierea împrejur cea după trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei şi Mama sa, Sf. Emilia; Anul Nou

Noaptea precedentă: Priveghere cu Sf. Liturghie

2

M

Înainteprăznuirea Botezului Domnului; Sf. Ier. Silvestru, Ep. Romei; Sf. Cuv. Serafim de Sarov

---

3

M

Sf. Prooroc Maleahi; Sf. Mc. Gordie

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

4

J

Soborul Sf. 70 de Apostoli; Sf. Cuv. Teoctist, egumenul de la Cucumia Siciliei; Sf. Cuv. Apolinaria

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

5

V

Sf. Sfinţit Mc. Teopempt şi Sf. Mc. Teonas; Sf. Cuv. Sinclitichia (Ajunul Bobotezei-Post)

08:00 Ceasurile Împărăteşti

18:00 Vecernia

6

S

(†) Botezul Domnului (Boboteaza)

09:30 Ceasurile, Sf. Liturghie şi Sfinţirea apei (Alte Haidhauser Kirche)

7

D

†) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica după Botezul Domnului Ap. Efeseni IV, 7-13; Ev. Matei IV, 12-17

8

L

Sf. Cuv. Gheorghe Hozevitul şi Emilian Mărt.; Sf. Cuv. Domnica (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

9

M

Sf. Mc. Polieuct; Sf. Cuv. Eustratie; Sf. Ier. Petru, episcopul Sevastiei

------

10

M

†) Sf. Sf. Cuv. Antipa de la Calapodeşti; Sf. Grigorie, Ep. Nissei; Sf. Ier. Dometian  (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

11

J

† Sf. Cuv. Teodosie cel Mare, începătorul vieţii de obşte; Sf. Cuv. Vitalie

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

12

V

Sf. Mc. Tatiana diac. şi Eutasia (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

13

S

Sf. Mc. Ermil şi Stratonic; Sf. Ier. Iacob episcop de Nisibe

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

14

D

Sf. Cuv. Mucenici din Sinai şi Rait; Sf. Nina

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a XXIX-a după Rusalii (a celor 10 leproşi); Ap. Col I, 12-18; Ev. Luca XVII, 12-19

15

L

Sf. Cuv. Pavel Tebeul şi Ioan Colibaşul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

16

M

Cinstirea lanţului al Sf. Ap. Petru

---

17

M

†) Sf. Cuv. Antonie cel Mare; Sf. Cuv. Antonie cel nou din Veria (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

18

J

†) Sf. Ier. Atanasie şi Chiril, arhiepiscopii Alexandriei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

19

V

Sf. Cuv. Macarie Egipteanul; Sf. Ier. Marcu, mitropolitul Efesului; Sf. Mc. Eufrasia (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

20

S

† Sf. Cuv. Eftimie cel Mare; Sf. Mc. In, Pin şi Rin; Sf. Mc. Vas şi Eusebiu

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

21

D

Sf. Cuv. Maxim Mărturisitorul.; Sf. Mc. Neofit, Evghenie, Candid, Valerian şi Achila

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a XXXII-a după Rusalii (a lui Zaheu); Ap. I Timotei IV, 9-15; Ev. Luca XIX, 1-10

22

L

Sf. Ap. Timotei; Sf. Sf. Cuv. Mc. Anastasie Persul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

23

M

Sf. Sfinţit Mc. Clement, episcopul Ancirei; Sf. Mc. Agatanghel; Sfinţii Parinţi de la Sinodul al VI-lea Ecumenic

------

24

M

Sf. Cuv. Xenia; Sf. Ier. Filon, episcopul Carpasiei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

25

J

†) Sf. Ier. Grigorie Teologul, arhiepiscopul Constantinopolului; †) Sf. Bretanion episcopul Tomisului

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

26

V

Sf. Cuv. Xenofont, Maria, Arcadie şi Ioan (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

27

S

† Aducerea moaştelor Sf. Ier. Ioan Gură de Aur; Sf. Marciana împărăteasa

08:00 Utrenia şi Sf. Liturghie în lb. germană
18:00 Vecernia & Cerc Biblic

28

D

Sf. Cuv. Efrem Sirul, Isaac Sirul, Paladie şi Iacob Sihastrul; Sf. Muceniţă Haris

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a XXXIII-a după Rusalii (a Vameșului și Fariseului); Ap. 2 Timotei III,10-15; Ev. Luca XVIII, 10-14

29

L

Aducerea moaştelor Sf. Sfinţit Mc. Ignatie Teoforul; Sf. Mc. Filotei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

30

M

†) Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur; Sf. Sfinţit Mc. Ipolit, ep. Romei

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie

31

M

Sf. Doctori fără de arginţi Chir şi Ioan; Sf. Mc. Trifena (Post)

---

 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici