Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

J

Cuv. Maria Egipteanca; Cuv. Macarie Mărturisitorul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

2

V

Cuv. Tit; Sf. Mc. Amfian şi Edesie  (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sfinţirea apei

3

S

Cuv. Nichita Mărturisitorul; Sf. Mc. Elpidifor; Sf. Mc. Pavel Rusul (Post)

08:00 Utrenia, Sf. Liturghie şi Parastas
18:00 Vecernia

4

D

Sf. Cuv. Iosif imnograful Gheorghe din Maleon,

Zosima şi Platon; (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a treia din Post (a Sfintei Cruci); Ap. Evrei 4, 14-16; 5, 1-6; Ev. Marcu 8, 34-38; 9,1; glas 7, voscr. 10

5

L

Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul

 şi Agatopod (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

6

M

†) Sf. Mc. Irineu, episcop de Sirmium; Sf. Eutihie, patr. C-polului; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul şi Platonida (Post)

---

7

M

Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diaconul (Post)

08:00 Liturghia Darurilor mai înainte sfințite
18:00 Rugăciunea lui Iisus

8

J

Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit şi Hermas; Sf. Ier. Celestin, episcopul Romei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

9

V

Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Cuv. Vadim (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

10

S

Sf. Mc. Terentie, Pompie, African, Maxim; Sf. Dima (Post)

08:00 Utrenia, Sf. Liturghie şi Parastas
18:00 Vecernia

11

D

†) Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ep. Râmnicului; Sf. Sfinţit Mc. Antipa, ep. Pergamului (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a patra din Post (a Sf. Ioan Scărarul); Ap. Evrei 6, 13-20 şi Efeseni 5, 8-19; Ev. Marcu 9, 17-32 şi Matei 4, 25; 5, 1-12; glas 3, voscr. 11

12

L

†) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Vasile Mărturisitorul, episcop de Parion; Sf. Antuza (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

13

M

Sf. Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul (Post)

---

14

M

†) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului;

Sf. Martin Mărt., ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida (Post)

08:00 Liturghia Darurilor mai înainte sfințite
18:00 Denia Canonului Mare

15

J

Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent şi Vasilisa (Post)

18:00 Pavecernița Mare

16

V

Sf. Mc. Fecioare Agapia, Irina şi Hionia (Post)

18:00 Denia Acatistului Bunei Vestiri

17

S

Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ep. Persidei; Sf. Avdela, Adrian şi Agapet (Post)

08:00 Sf. Liturghie şi Parastas
18:00 Vecernia

18

D

Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul;

Sf. Mc. Ioan din Ianina (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a cincea din Post (a Sf. Maria Egipteanca); Ap. Evrei 9, 11-14 şi Galateni 3, 23-29; Ev. Marcu 10, 32-45 şi Luca 7, 36-50, glas 4, voscr. 1

19

L

Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

20

M

†) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina, Atanasie si Ioasaf; Sf. Ap. Zaheu (Post)

---

21

M

Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

22

J

Sf. Ier. Teodor Sicheotul; Sf. Ap. Natanail (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

23

V

†) Sf. Mare Mc. Gheorghe; Sf. Mc. Valerie  (Post)

08:00 Liturghia Darurilor mai înainte sfințite

18:00 Sf. Maslu

24

S

†) Sf. Ier. Ilie Iorest, Simion Ştefan şi Sava Brancovici, mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif mărturisitorul din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin

(Sâmbăta lui Lazăr - Post)

08:00 Utrenia, Sf. Liturghie şi Parastas
18:00 Vecernia

25

D

† Intrarea Domnului în Ierusalim

Sf. Ap. Şi Evanghelist Marcu; †) Cuv. Vasile de la Poiana Mărului (Dezlegare la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

18:00 Denie

Duminica Floriilor Ap. Filipeni 4, 4-9; Ev. Ioan 12, 1-18.

26

L

Sfânta şi Marea Luni;

Sf. Sfinţit Mc. Vasile, ep. Amasiei; Sf. Glafira;

Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă) (Post)

18:00 Denie

27

M

Sfânta şi Marea Marţi;

Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului (Post)

18:00 Denie

28

M

Sfânta şi Marea Miercuri;

Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dadas din Ozovia (Post)

18:00 Denie

29

J

Sfânta şi Marea Joi;

Sf. 9 Mc. din Cizic; Sf. Cuv. Memnon Mărturisitorul (Post)

08:00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
18:00 Denia celor 12 Evanghelii

30

V

Sfânta şi Marea Vineri;

Sf. Ap. Iacov al lui Zevedeu (Post)

08:00 Ceasurile Împărătești
și Vecernia

18:00 Denia Prohodului

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici