Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

L

Cuv. Mc. Evdochia; Cuv. Domnina

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

2

M

Sf. Sfinţit Mc. Teodot; Sf. Mc Isichie şi Nestor

---

3

M

Sf. Mucenici Eutropie, Cleonic şi Vasilisc (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

4

J

 Cuv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel şi Iuliana

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

5

V

 Sf. Sfinţit Mc. Conon; Sf. Mc. Iraida ; Sf. Cuv. Marcu Pustnicul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sfinţirea apei

6

S

 Sfinţii 42 Mucenici din Amoreea; Sf. Eufrosin

(Sâmbăta morţilor-moşii de iarnă)

08:00 Utrenia, Sf. Liturghie & Pomenirea celor răposați

18:00 Vecernia

7

D

Sf. Mc. Efrem, episcopul Tomisului Sf. Mc. din Herson: Vasilevs,    Eterie, Efrem, Evghenie, Capiton, Agatodor şi Elpidie

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica lăsatului sec de carne (a Înfricoșătoarei Judecăți); Ap. I Corinteni 8, 8-13; 9, 1-2 ; Ev. Matei 25, 31-46

8

L

Cuv. Teofilact Mărturisitorul, ep. Nicomidiei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

9

M

† Sf. 40 de Mucenici din Sevastia

---

10

M

Sf. Mc. Codrat, Ciprian, Dionisie şi cei împreună cu ei

(Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

11

J

 Sf. Sofronie, patr. Ierusalimului

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

12

V

 Cuv. Teofan Mărturisitorul; Sf. Grigorie Dialogul;

Sf. Cuv. Simeon  Noul Teolog (Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

13

S

 Aducerea moaştelor Sf. Nichifor, patriarhul

 Constantinopolului

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

14

D

 Sf. Cuv. Benedict de Nursia; Sf. Mc. Alexandru, preotul (Lăsatul secului pentru Postul Sf. Paşti)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

18:00 Vecernia Iertării

Duminica lăsatului sec de brânză (a Iertării); Ap. Romani 13, 11-14; 14, 1-4; Ev. Matei 6, 14-21

15

L

 Sf. Mc. Agapie, Plisie şi Timolau; Sf. Aristobul  (Începutul Postului Mare-Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea I)

16

M

Sf. Mucenici: Sabin, Papa, Roman şi Anin (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea II)

17

M

Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu (Post)

08:00 Vecernia cu Liturghia Darurilor Înainte-sfințite
18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea III)

18

J

 Sf. Chiril, patriarhul Ierusalimului (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea IV)

19

V

 Sf. Mc. Hrisant, Daria şi Ilaria (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

20

S

 Cuv. Mc. ucişi în M-rea Sf. Sava cel Sfințit (Post)

08:00 Utrenia, Sf. Liturghie & Pomenirea celor răposați

18:00 Vecernia

21

D

 Cuv. Iacov Mărturisitorul; Sf. Toma şi Serapion (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica I din Post (a Ortodoxiei); Ap. Evrei 11, 24-26; 32-40; Ev. Ioan, 1, 43-51

22

L

 Sf. Sfinţit Mc. Vasile, preotul din Ancira; Sf. Drosida, fiica împăratului Traian (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

23

M

Cuv. Mc. Nicon şi cei 199 ucenici ai lui (Post)

---

24

M

Înainteprăznuirea Bunei-Vestiri; Cuv. Zaharia;

 Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

25

J

† Buna-Vestire (Dezlegare la peşte)

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

26

V

 Soborul Arhanghelului Gavriil; Sf. Mc. Montanus, preotul  şi soţia sa Maxima; Sf. 26 de Mucenici din Goţia (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

27

S

 Sf. Mc. Matroana din Tesalonic; Sf. Prooroc Anania; Sf. Filit şi Lidia (Post)

08:00 Utrenia, Sf. Liturghie & Pomenirea celor răposați

18:00 Vecernia

28

D

 Cuv. Ştefan şi Ilarion cel Nou (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a II-a din Post (a Sf. Grigorie Palama); Ap. Evrei 1, 10-14; 2,1-3 şi Evrei 7, 26-28; 8, 1-2; Ev. Marcu 2, 1-12 şi Ioan 10, 9-16; glas 6, voscr. 6

29

L

 Cuv. Marcu, episcopul Aretuselor; Chiril diaconul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

30

M

 Cuv. Ioan Scărarul; Sf. Prooroc Ioad; Sf. Evula (Post)

---

31

M

Cuv. Ipatie, ep. Gangrei; Sf. Acachie şi Veniamin;

Sf. Inochentie al Moscovei (Post)

08:00 Vecernia cu Liturghia Darurilor Înainte-sfințite
18:00 Pavecernița Mare

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici