Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

M

Sf. Prooroc Naum; Cuv. Filaret Milostivul

Ziua Naţională a României (Post)

---

2

M

Sf. Prooroc Avacum; Sf. Mc Meropi; Sf. Chiril Fileotul (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

3

J

† Cuv. Gheorghe de la Cernica şi Căldăruşani;

Sf. Proroc Sofonie; Cuv Ioan Sinaitul (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

4

V

† Sf. Mare Mc. Varvara; Cuv. Ioan Damaschin (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sfinţirea Apei

5

S

Sf. Sava cel Sfinţit; Sf. Mc Anastasie (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia cu Litie

6

D

Sf. Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei

(Dezl. la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica 27-a după Rusalii (Vindecarea femeii gârbove); Ap. Efes. 6, 10-17; Ev. Luca 13, 10-17.

7

L

† Sf. Mc. Filoteia de la Curtea de Argeş;  Sf. Ambrozie al Mediolanului (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

8

M

Cuv. Patapie şi Sofronie, ep. Ciprului (Post)

---

9

M

Zămislirea Sf. Fecioare de către Sf. Ana; Sf. Ana proorociţa, mama proocului Samuel (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

10

J

Sf. Mc. Mina, Ermoghen şi Eugraf; Sf. Ştefan Despotul şi Anghelina (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

11

V

Cuv. Daniil Stâlpnicul şi Luca; Sf. Mc. Vichentie (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

12

S

† Sf. Ierarh Spiridon, episcopul Trimitundei, făcătorul de minuni (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

13

D

† Sf Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei; Sf. Mc. Eustratie, Evghenie şi Lucia (Dezl. la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica 28-a după Rusalii (a Sfinţilor Strămoşi după trup ai Domnului);

Ap. Coloseni 3, 4-11; Ev. Luca 14, 16-24 (Pilda celor poftiţi la cină)

14

L

Sf. Mc. Tirs, Calinic, Filimon şi Apolonie (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

15

M

† Sf. Sfinţit Mc. Elefterie, Suzana şi Vah cel Nou

(Post)

---

16

M

Sf. Prooroc Agheu; Sf. Mc. Marin; Sf. Teofana Împărăteasa (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

17

J

Sf. Prooroc Daniil şi Sf. trei tineri: Anania, Azaria şi Misail (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

18

V

† Cuv Daniil Sihastrul; Sf. Mc. Sebastian şi Zoe; Cuv. Modest arhiep. Ierusalimului (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

19

S

Sf. Bonifatie; Cuv Grichentie; Sf. Mc. Trifon; Sf. Aglaia (Dezl. La pește)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

20

D

Înainteprăznuirea Naşterii Domnului;  Sf. Sfinţit Mc. Ignatie Teoforul; Sf. Ioan din Kronstadt (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica dinaintea Naşterii Domnului (a Sfinţilor Părinţi după trup ai Domnului); Ap. Evrei 11, 9-10; 32-40; Ev. Matei 1,1-25 (Genealogia Mântuitorului)

21

L

Sf. Mc. Iuliana; Sf. Temistocle (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Vecernia

22

M

† Sf. Ierarh Petru Movilă, Mitropolitul Kievului;

Sf. Mc. Anastasia, izbăvitoarea de otravă;

Sf. Mc. Hrisogon şi Teodota (Post)

---

23

M

Sf. 10 Mucenici din Creta; Sf Ierarh Pavel, arhiepiscopul Neocezareei (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

24

J

Cuv. Mc. Eugenia (Ajunul Crăciunului-Post)

08:00 Ceasurile Împărăteşti

18:00 Vecernia cu Litie

& Colinde

25

V

† Naşterea Domnului – Crăciunul

(Harţi)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie; Colinda copiilor & Moş Crăciun

(Alte Haidhauser Kirche)

26

S

† Soborul Maicii Domnului;

Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana

10:00 Acatist şi Sf. Liturghie

27

D

† Sf. Ap. Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica după Naşterea Domnului (a Sfinţilor Iosif Logodnicul, David Proorocul şi Iacob, ruda Domnului); Ap. Galateni 1, 11-19; Ev. Matei 2,13-23 (Fuga în Egipt)

28

L

Sf. 20 000 de mucenici din Nicomidia

----

29

M

Sf. 14 000 de prunci ucişi din porunca lui Irod

---

30

M

Sf. Mc. Anisia; Cuv Teodora din Cezareea; cuv. Leon (Harți)

----

31

J

Cuv. Melania Romana; Sf. Mc. Hermes

(Odovania Praznicului Naşterii Domnului)

21:00 Priveghere cu Sf. Liturghie

 

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici