Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

J

†) Acoperământul Maicii Domnului; Sf. Cuv. Roman Melodul; †) Sf. Cuv. Iosif şi Chiriac de la Bisericani

10:00 Acatist şi Sf. Liturghie

 

2

V

Sf. Sfinţit Mc. Ciprian; Sf. Mc. Iustina fecioara (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sfântul Maslu

3

S

Sf. Sfinţit Mc. Dionisie Areopagitul; Sf. Mc. Teoctist

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

4

D

Sf. Mc. Ierotei, Ep. Atenei; Sf. Mc. Domnina, Audact şi Calistena

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte – iubirea vrăjmașilor); Ap. 2 Corinteni 11,31-33; 12,1-9; Ev. Luca 6,31-36.

5

L

Sf. Mc. Haritina şi Mamelta

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

6

M

† Sf. Ap. Toma; Sf. Mc. Erotiida

---

7

M

Sf. M. Mc. Serghie şi Vah; Sf. Mc. Iulian, Chesarie şi Polihronie (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

8

J

Sf. Cuv. Pelaghia şi Taisia

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

9

V

Sf. Ap. Iacob al lui Alfeu; Sf. Cuv. Andronic şi Atanasia (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sfântul Maslu

10

S

Sf. Mc. Evlampie şi Evlampia, sora lui

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

11

D

Sf. Ap. Filip, unul din cei 7 diac.; Sf. Cuv. Teofan Mărt.; Sf. Mc. Zenaida şi Filonila

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 21-a după Rusalii (a Sf. Părinţi de la Sinodul al VII-lea ecumenic; Pilda semănătorului); Ap. Galateni 2, 16-20; Tit 3, 8-15; Ev. Luca 8, 5-15, Ioan 17, 1-13.

12

L

Sf. Mc. Prov, Tarah şi Andronic; Sf. Cosma, Ep. Maiumei

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

13

M

† Aducerea moaştelor Sf. Ap. Andrei la Iaşi; Sf. Mc. Carp, Papil, Agatodor, Agatonica şi Florentie 

18:00 Vecernia cu Litie

14

M

†) Sf. Cuv. Parascheva de la Iaşi; Sf. Mc. Nazarie, Ghervasie, Protasie şi Chelsie (Post)

10:00 Acatist şi Sf. Liturghie

15

J

Sf. Sfinţit Mc. Luchian; Sf. Savin şi Vars, Ep.; Sf. Cuv. Eftimie cel Nou

----

16

V

Sf. Mc. Longhin Sutaşul; Sf. Mc. Domnin (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sfântul Maslu

17

S

Sf. Prooroc Oseea; Sf. Cuv. Mc. Andrei Criteanul

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

18

D

Sf. Ap. şi Ev. Luca; Sf. Mc. Marin cel Bătrân

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

 

Duminica a 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain) Ap. Galateni 1, 11-19;

Ev. Luca 7, 11-16.

 

19

L

Sf. Prooroc Ioil; Sf. Mc. Uar, Felix pr. şi Eusebiu diac.; Sf. Cleopatra; Sf. Cuv. Ioan de la Rila

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

20

M

Sf. M. Mc. Artemie; Sf. Cuv. Matrona

---

21

M

†) Sf. Cuv. Mărt. Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Pr. Mărt. Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel; Sf. Cuv. Ilarion cel Mare (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

22

J

Sf. Ier., întocmai cu apostolii, Averchie; Sf. 7 tineri din Efes

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

23

V

Sf. Ap. Iacob, ruda Domnului; Sf. Ignatie, Patr. Constantinopolului (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sfântul Maslu

24

S

Sf. M. Mc. Areta; Sf. Mc. Sevastiana şi Valentin

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

25

D

Sf. Mc. Marcian şi Martirie, Valerie şi Hrisaf;

Sf. Tavita

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 23-a după Rusalii (Vindecarea demonizatului din ţinutul Gerghesenilor);

Ap. Efeseni 2, 4-10; Ev. Luca 8, 26-39

26

L

†) Sf. Mare Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de mir

10:00 Acatist şi Sf. Liturghie

27

M

†) Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor; Sf. Mc. Nestor

---

28

M

†) Sf. Ier. Iachint, Mitropolitul Ţării Româneşti; Sf. Mc. Terentie, soţia sa Neonila şi cei 7 fii (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

29

J

Sf. Cuv. M. Mc. Anastasia Romana; Sf. Cuv. Avramie

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

30

V

Sf. Mc. Zenovie, Ep., şi Zenovia, sora sa; Sf. Ap. Cleopa (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sfântul Maslu

31

S

Sf. Ap. Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul şi Narcis; Sf. Mc. Epimah

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 

 

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici