Centrul Bisericesc Munchen Construm Noul Așezământ Înalțarea Sfintei Cruci Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

RO | DE

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Miercuri

01 martie

Cuv. Mc. Evdochia; Cuv. Domnina (Post)

 08:00 Utrenia

18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea III-a)

Joi

02 martie

Sf. Sfinţit Mc. Teodot; Sf. Mc Isichie şi Nestor (Post)

 08:00 Utrenia

Canonul cel Mare (partea IV-a)

Vineri

03 martie

Sf. Mucenici Eutropie, Cleonic şi Vasilisc (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

Sâmbătă

04 martie

Cuv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel şi Iuliana (Sâmbăta Sf. Teodor; post)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie şi Pomenirea celor Răposaţi

18:00 Vecernia

Duminică

05 martie

Duminica Ortodoxiei

Sf. Sfinţit Mc. Conon; Sf. Mc. Iraida (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

06 martie

Sfinţii 42 Mucenici din Amoreea; Sf. Eufrosin (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Marţi

07 martie

Sf. Mc. din Herson: Vasilevs, Eterie, Efrem, Evghenie, Capiton, Agatodor şi Elpidie (Post)

---

Miercuri

08 martie

Cuv. Teofilact Mărturisitorul, ep. Nicomidiei (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

09 martie

† Sf. 40 de Mucenici din Sevastia (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Vineri

10 martie

Sf. Mc. Codrat, Ciprian, Dionisie şi cei împreună cu ei (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

Sâmbătă

11 martie

Sf. Sofronie, patr. Ierusalimului; Sf. Mc. Trofim şi Lalu (Post)

08:00 Utrenia şi Sf. Liturghie în lb. germană; parastas

18:00 Vecernia

Duminică

12 martie

Duminica Sf. Grigorie Palama;

Cuv. Teofan Mărturisitorul; Sf. Grigorie Dialogul (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

13 martie

Aducerea moaştelor Sf. Nichifor, patriarhul Constantinopolului (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Marţi

14 martie

Cuv. Benedict; Sf. Mc. Alexandru, preotul; Sf. Teognost (Post)

---

Miercuri

15 martie

Sf. Mc. Agapie, Plisie şi Timolau; Sf. Aristobul (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

16 martie

Sf. Mucenici: Sabin, Papa, Roman şi Anin (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Vineri

17 martie

Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu; Sf. Mc. Marin (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

Sâmbătă

18 martie

Sf. Chiril, patriarhul Ierusalimului (Post)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie şi Parastas

18:00 Vecernia & Cerc Biblic

Duminică

19 martie

Duminica Sfintei Cruci;

Sf. Mc. Hrisant, Daria şi Ilaria (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

20 martie

Cuv. Mc. ucişi în M-rea Sf. Sava cel Sfinţit (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Marţi

21 martie

Cuv. Iacov Mărturisitorul; Sf. Toma şi Serapion (Post)

---

Miercuri

22 martie

Sf. Sfinţit Mc. Vasile, preotul din Ancira; Sf. Drosida (Post)

 08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

Joi

23 martie

Cuv. Mc. Nicon şi cei 199 ucenici ai lui (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Vineri

24 martie

Înainteprăznuirea Bunei-Vestiri; Cuv. Zaharia; Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon (Post)

08:00 Utrenia

21:00 Vecernia cu Litie

Sâmbătă

25 martie

† Buna-Vestire (Dezlegare la peşte)

09:00 Acatist şi Sf. Liturghie 18:00 Vecernia

Duminică

26 martie

Duminica Cuv. Ioan Scürarul;

Soborul Arhanghelului Gavriil; Sf. Mc. Montanus, preotul şi soţia sa Maxima (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare

(Alte Haidhauser Kirche)

Luni

27 martie

Sf. Mc. Matroana din Tesalonic; Sf. Prooroc Anania; Sf. Filit şi Lidia (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

Marţi

28 martie

Cuv. Ştefan şi Ilarion cel Nou (Post)

---

Miercuri

29 martie

Cuv. Marcu, episcopul Aretuselor; Chiril diaconul (Post)

18:00 Denia Canonului Mare

Joi

30 martie

Cuv. Ioan Scărarul; Sf. Prooroc Ioad; Sf. Evula (Post)

18:00 Pavecerniţa Mare

Vineri

31 martie

Cuv. Ipatie, ep. Gangrei; Sf. Acachie şi Veniamin; Sf. Inochentie al Moscovei (Post)

18:00 Denia Acatistului Buneivestiri

 

 

 

Calendar

Marţi 28 martie
    
Cuv. Ştefan şi Ilarion cel Nou (Post)
    
---

Mai multe ...

Programul slujbelor

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München).

Mai multe detalii

Din activitatea Preasfințitului Părinte Sofian Cuvinte de viață

Agenda

2017.03.24 Seara,  săvârşeşte Vecernia cu Litie, la Capela Sf. Siluan; în continuare program de spovedanii.

2017.03.25 Slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Capela Sf. Siluan.

2017.03.26 Împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, slujeşte Sf. Liturghie şi predică la Parohia Bunavestire din München (paroh P.C. Pr. Simion Felecan), cu prilejul hramului; participă la agapă.






Mai multe