Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

L

Cuv. Maria Egipteanca; Cuv. Macarie Mărturisitorul (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

2

M

Cuv. Tit; Sf. Mc. Amfian şi Edesie  (Post)

---

3

M

Cuv. Nichita Mărturisitorul; Sf. Mc. Elpidifor; Sf. Mc. Pavel Rusul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

4

J

Sf. Cuv. Iosif imnograful Gheorghe din Maleon,

Zosima şi Platon; (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Pavecerniţa Mare

5

V

Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul

 şi Agatopod

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

6

S

†) Sf. Mc. Irineu, episcop de Sirmium; Sf. Eutihie, patr. C-polului; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul şi Platonida (Post)

18:00 Vecernia

7

D

Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diaconul (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a patra din Post (a Sf. Ioan Scărarul); Ap. Evrei 6, 13-20 şi Efeseni 5, 8-19; Ev. Marcu 9, 17-32 şi Matei 4, 25; 5, 1-12; glas 4, voscr. 1

8

L

Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit şi Hermas; Sf. Ier. Celestin, episcopul Romei (Post)

---

9

M

Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Cuv. Vadim (Post)

---

10

M

Sf. Mc. Terentie, Pompie, African, Maxim; Sf. Dima (Post)

18:00 Denia Canonului Mare

11

J

†) Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ep. Râmnicului; Sf. Sfinţit Mc. Antipa, ep. Pergamului (Post)

18:00 Pavecerniţa Mare

12

V

†) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Vasile Mărturisitorul, episcop de Parion; Sf. Antuza (Post)

18:00 Denia Acatistului Buneivestiri

13

S

Sf. Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul (Post)

18:00 Vecernia

14

D

†) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului;

Sf. Martin Mărt., ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida (Post)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a cincia din Post (a Sf. Maria Egipteanca); Ap. Evrei 9, 11-14 şi Galateni 3, 23-29; Ev. Marcu 10, 32-45 şi Luca 7, 36-50, glas 5, voscr. 2

15

L

Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent şi Vasilisa (Post)

---

16

M

Sf. Mc. Fecioare Agapia, Irina şi Hionia (Post)

---

17

M

Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ep. Persidei; Sf. Avdela, Adrian şi Agapet (Post)

18:00 Rugăciunea lui Iisus

18

J

Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul;

Sf. Mc. Ioan din Ianina (Post)

18:00 Pavecerniţa Mare

19

V

Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie (Post)

18:00 Sf. Maslu cu rugăciuni de dezlegare

20

S

†) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina, Atanasie si Ioasaf; Sf. Ap. Zaheu (Post)

---

21

D

† Intrarea Domnului în Ierusalim

(Dezlegare la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie
(Alte Haidhauser Kirche)

18:00 Denie

Duminica Floriilor Ap. Filipeni 4, 4-9; Ev. Ioan 12, 1-18.

22

L

Sfânta şi Marea Luni;

Sf. Ier. Teodor Sicheotul; Sf. Ap. Natanail (Post)

18:00 Denie

23

M

Sfânta şi Marea Marţi;

Sf.Mc. Valerie  (Post)

18:00 Denie

24

M

Sfânta şi Marea Miercuri;

†) Sf. Ier. Ilie Iorest, Simion Ştefan şi Sava Brancovici, mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif mărturisitorul din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin (Post)

18:00 Denie

25

J

Sfânta şi Marea Joi;

 Sf. Ap. Şi Evanghelist Marcu;

†) Cuv. Vasile de la Poiana Mărului (Post)

07:30 Liturghia Sf. Vasile cel Mare
18:00 Denia celor 12 Evanghelii

26

V

Sfânta şi Marea Vineri;

Sf. Sfinţit Mc. Vasile, ep. Amasiei; Sf. Glafira;

Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă) (Post)

07:30 Ceasurile Împărătești
și Vecernia

18:00 Denia Prohodului

27

S

Sfânta şi Marea Sâmbătă

Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului (Post)

07:30 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

 

21:00-00:45 Slujba Învierii, Utrenia şi Sf. Liturghie a Învierii (Bis. St. Johann Baptist la Johannisplatz)

 

18:00 Vecernia Dragostei

28

D

Învierea Domnului – Sfintele Paşti

Duminica Învierii Domnului  Ap. Fapte 1, 1-8; Ev. Ioan 1, 1-17.

29

L

†) Sfintele Paşti;

†) Sf. M. Mc. Gheorghe, purtătorul de biruinţă

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

30

M

†) Sfintele Paşti;

Sf. Ap. Iacov al lui Zevedeu

09:00 Utrenia şi Sf. Liturghie

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici