Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

V

 Cuv. Mc. Evdochia; Cuv. Domnina (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

2

 S

 Sf. Sfinţit Mc. Teodot; Sf. Mc Isichie şi Nestor

(Sâmbăta morţilor-moşii de iarnă)

07:30 Utrenia, Sf. Liturghie şi Parastas pt cei răposaţi

18:00 Vecernia

 3

 D

 Sf. Mucenici Eutropie, Cleonic şi Vasilisc

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica Lăsatului sec de carne (a Înfricoşătoarei Judecăţi); Ap. I Corinteni 8, 8-13; 9, 1-2 ; Ev. Matei 25, 31-46 ; glas 7, voscr. 7

 4

 L

 Cuv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel şi Iuliana

(Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

08:00 Utrenia

 5

 M

 Sf. Sfinţit Mc. Conon; Sf. Mc. Iraida ; Sf. Cuv. Marcu Pustnicul (Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

---

 6

 M

 Sfinţii 42 Mucenici din Amoreea; Sf. Eufrosin

(Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

 7

 J

 Sf. Mc. Efrem, episcopul Tomisului Sf. Mc. din Herson: Vasilevs,    Eterie, Efrem, Evghenie, Capiton, Agatodor şi Elpidie

(Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 8

 V

 Cuv. Teofilact Mărturisitorul, ep. Nicomidiei

 (Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

 9

 S

 † Sf. 40 de Mucenici din Sevastia

(Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

10

 D

Sf. Mc. Codrat, Ciprian, Dionisie şi cei împreună cu ei

(Dezl. la ouă, lapte, brânză și peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie

(Alte Haidhauser Kirche)

Duminica Lăsatului sec de brânză (a Iertării); Ap. Romani 13, 11-14; 14, 1-4; Ev. Matei 6, 14-21; glas 8, voscr. 8.

 11

 L

 Sf. Sofronie, patr. Ierusalimului

(Începutul Postului Mare)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea I)

 12

 M

 Cuv. Teofan Mărturisitorul; Sf. Grigorie Dialogul;

Sf. Cuv. Simeon  Noul Teolog (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea II)

 13

 M

 Aducerea moaştelor Sf. Nichifor, patriarhul

 Constantinopolului (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea III)

 14

 J

 Sf. Cuv. Benedict de Nursia; Sf. Mc. Alexandru, preotul

 (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare cu Canonul cel Mare (partea IV)

 15

 V

 Sf. Mc. Agapie, Plisie şi Timolau; Sf. Aristobul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

 16

 S

 Sf. Mucenici: Sabin, Papa, Roman şi Anin (Post)

11:00 Sfinţirea Crucilor şi aşezarea lor pe Biserică

 (în Aubing-Industriestr. 30)
18:00 Vecernia

 17

 D

Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica I din Post (a Ortodoxiei); Ap. Evrei 11, 24-26; 32-40; Ev. Ioan, 1, 43-51, glas 1, voscr. 9

 18

 L

 Sf. Chiril, patriarhul Ierusalimului (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

 19

 M

 Sf. Mc. Hrisant, Daria şi Ilaria (Post)

---

 20

 M

 Cuv. Mc. ucişi în M-rea Sf. Sava cel Sfinţit (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Rugăciunea lui Iisus

 21

 J

 Cuv. Iacov Mărturisitorul; Sf. Toma şi Serapion (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Pavecernița Mare

 22

 V

 Sf. Sfinţit Mc. Vasile, preotul din Ancira; Sf. Drosida (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

 23

 S

 Cuv. Mc. Nicon şi cei 199 ucenici ai lui (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 24

 D

 Înainteprăznuirea Bunei-Vestiri; Cuv. Zaharia;

 Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a II-a din Post (a Sf. Grigorie Palama); Ap. Evrei 1, 10-14; 2,1-3 şi Evrei 7, 26-28; 8, 1-2;

Ev. Marcu 2, 1-12 şi Ioan 10, 9-16; glas 2, voscr. 10

 25

 L

 † Buna-Vestire (Dezlegare la peşte)

09:30 Acatist şi Sf. Liturghie

 26

 M

 Soborul Arhanghelului Gavriil; Sf. Mc. Montanus, preotul şi soţia sa Maxima; Sf. 26 de Mucenici din Goţia (Post)

---

 27

 M

 Sf. Mc. Matroana din Tesalonic; Sf. Prooroc Anania; Sf. Filit şi   Lidia (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

 28

 J

 Cuv. Ştefan şi Ilarion cel Nou (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 29

 V

 Cuv. Marcu, episcopul Aretuselor; Chiril diaconul (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Sf. Maslu

 30

 S

 Cuv. Ioan Scărarul; Sf. Prooroc Ioad; Sf. Evula (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 31

 D

Cuv. Ipatie, ep. Gangrei; Sf. Acachie şi Veniamin;

Sf. Inochentie al Moscovei (Post)

09:30 Ceasurile şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a treia din Post (a Sfintei Cruci); Ap. Evrei 4, 14-16; 5, 1-6; Ev. Marcu 8, 34-38; 9,1;

glas 3, voscr. 11

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici