Centrul Bisericesc Munchen  Rumänische Orthodoxe Metropolie für Deutschland, Zentral- und Nordeuropa

RO | DE

1

D

 † Sf. doctori fără de arginţi Cosma şi Damian din Asia; Sf. Erminingheld

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 22-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv şi săracul Lazăr);

Ap. Galateni 6, 11-18; Ev. Luca 16, 19-31

2

 L

 Sf. Mc. Achindin Pigasie, Aftonie şi Elpidifor

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 3

 M

 Sf. Mc. Achepsima, Iosif şi Aitala

---

 4

 M

 Cuv. Ioanichie cel Mare; Sf. Cuv. Gheorghe Mărturisitorul din Drama (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

 5

 J

Sf. Mc. Galaction şi Epistimia; Timotei, Teofil şi Teotim 

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 6

 V

Sf. Pavel Mărturisitorul; Cuv. Luca (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

 7

 S

Sf. 33 de Mucenici din Melitina; Cuv. Lazăr

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

 8

 D

† Soborul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair); Ap. Efeseni 2, 14-22; Ev. Luca 8, 41-56

 9

 L

Sf. Mc. Claudiu, Castor, Sempronian şi Nicostrat;

Sf. Ierarh Nectarie Taumaturgul

08:00 Utrenia
18:00 Acatistul Sf. Ier. Nectarie

10

 M

Sf. Ap. Orest, Olimp, Rodion, Erast şi Sosipatru

---

 11

 M

 † Sfinţii Mucenici: Mina, Victor şi Vichentie; Sf. Muceniţă Ştefanida; Cuviosul Teodor Studitul (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

 12

 J

Sf. Ioan cel Milostiv, patr. Alexandriei;

† Sf. Mc. şi Mărt. năsăudeni: Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra şi Vasile din Telciu

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 13

 V

Sf. Ierarh Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului şi mama sa, Sf. Antuza; Cuv. Damaschin (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

 14

 S

Sf. Ap. Filip; Sf. Grigorie Palama; Sf. Iustinian şi Teodora

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 15

 D

† Cuv. Paisie de la Neamţ; Sf. Mc. Gurie

(Începutul Postului Crăciunului)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv); Ap. Efeseni 4, 1-7; Ev. Luca 10, 25-37

 16

 L

† Sf. Apostol şi Evanghelist Matei (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 17

 M

 Sf. Grigorie Taumaturgul. Ep. Neocezareei (Post)

---

 18

 M

 Sf. M. Mc. Platon; Sf. Mc. Romano şi Zaheu diaconul (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

 19

 J

Sf. Prooroc Avdie; Sf. Mc. Varlaam (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 20

 V

Cuv. Grigorie Decapolitul; Sf. Mc. Dasie; (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia cu Litie

 21

 S

† Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezl. la peşte)

10:00 Acatist şi Sf. Liturghie

 22

 D

Sf. Ap. Filimon, Onisim şi Arhip; Sf. Mc. Cecilia (Dezl. la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina); Ap. Efeseni 5, 8-19; Ev. Luca 12, 16-21

 23

 L

† Cuv. Antonie de la Iezerul-Vâlcea; Sf. Amfilohie;

Sf. Alexandru Nevski (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 24

 M

Sf. Mc. Clement, ep. Romei şi Petru al Alexandriei (Post)

---

 25

 M

 Sf. M. Mc. Ecaterina; Sf. Mc. Mercurie (Post)

08:00 Utrenia

18:00 Rugăciunea lui Iisus

 26

 J

Sf. Alipie Stâlpnicul; Cuv. Stelian Paflagonul (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 27

 V

Sf. Mare Mc. Iacob Persul; Cuv. Natanail (Post)

08:00 Utrenia
18:00 Sf. Maslu

 28

 S

Cuv. Ştefan cel Nou; Sf. Mc. Irinarh (Dezl. la peşte)

08:00 Utrenia
18:00 Vecernia

 29

 D

Sf. Mc. Paramon şi Filumen (Dezl. la peşte)

09:30 Ceasurile şi Sf. Liturghie (Alte Haidhauser Kirche)

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat - păzirea poruncilor); Ap. Coloseni 3, 12-16;

Ev. Luca 18, 18-27

 30

 L

Sf. Ap. Andrei, cel întâi chemat, ocrotitorul României;

† Sf. Ierarh Andrei Şaguna, mitropolitul Transilvaniei

(Dezl. la peşte)

10:00 Acatist şi Sf. Liturghie

Donează pentru Așezământ

                 

Programul slujbelor

Duminica, Sfânta Liturghie se slujește la Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstraße 37, D-81675 München), de la ora 10:00.

Slujbele de peste săptămână (luni-sâmbătă) au loc la Capela Sfântul Siluan (Paul-Heyse Str. 19, D-80336 München).

Luni, Joi, Sâmbătă

08:00 - Utrenia

18:00 - Vecernia

Miercuri

08:00 - Utrenia

18:00 - Rugăciunea lui Iisus

Vineri

08:00 - Utrenia

18:00 - Sf. Maslu

Notă: În anumite zile, este posibil să intervină schimbări. Pentru a vizualiza programul lunii curente, vă rugăm să mergeți aici